קרן הקולנוע הישראלי
ע. ר. 58-015-103-3
קרן הקלנוע הישראלי

הבלתי רשמיים יפתח את פסטיבל הקולנוע בירושלים

כאן ועכשיו – הסרטים הישראלים החדשים שיאירו את המסך 

הקולנוע הישראלי ממשיך להביא למסך הגדול מגוון של סיפורים, עושר של דמויות, תרבויות, מרחבים ומקומות. הסרטים מחוברים ורלוונטיים מתמיד לשיח החברתי והתרבותי בישראל.  הקולנוע הישראלי מנהל דיאלוג עם המציאות המקיפה אותו דרך סיפורים המחוברים לכאן ועכשיו ועוסק בשאלות של שייכות, הגירה, עוני ואלימות, קולנוע להט"בי ונוער לצד נושאים אישיים יותר – יחסי הורים וילדים, יחסים בין המינים, משפחה, הגשמה עצמית ועוד. 

עם הפנים קדימה הנה הסרטים הישראלי שיאירו בקרוב את המסך הגדול:

 

הבלתי רשמיים     

יעקב, בעל דפוס קטן בירושלים אינו מוכן יותר להבליג על תחושות הקיפוח המבדילות אותו ואת בתו חלי, מעצם הגדרתם ושיוכם "כספרדים". הוא מגייס את שני ידידיו הקרובים סביב הרעיון של הקמת מפלגת מזרחיים לעיריית ירושלים, וכנגד כל הסיכויים הריאליים מוביל לשינוי. כשמקורבים ועסקנים מתחילים להיות מעורבים בעסק עולמו של יעקב הולך ומשתנה  יחד עם חלומו המטלטל אותו ואת משפחתו, עד שהוא מאבד את מעמדו, נדחק למקום החמישי והלא ריאלי והולך הביתה.

משחק: שולי רנד, יעקב כהן

בימוי: אלירן מלכה                 הפקה: יונתן פארן, קרן מיכאל

 

הנשף    

שלוש תלמידות מתיכון אינטגרציה בירושלים מחליטות למכור כליה כדי לממן ניתוחים פלסטיים על מנת להפוך למקובלות, אך אז הן מגלות כי לכל אחת מהן סיבה נסתרת וכואבת משלה.

משחק: סתיו סטרשקו, נצנת מקונן, נעם לוגסי, מיכה סלקטר, אסי לוי

בימוי: טל גרניט ושרון מימון    הפקה: טליה קליינהנדלר, אסנת הנדלסמן, משה אדרי, לאון אדרי


כאן ועכשיו    

ארבעה חברים, מהגרים מברה"מ שגרים בשכונת עוני בעיר בפריפריה מקימים הרכב ראפ.  עבורם, הראפ הוא לא רק מוזיקה, הוא גם הזדמנות להביע את שעל ליבם, להשמיע את קולם ועל-ידי כך לנסות ולשנות את המציאות סביבם. הם מתאמנים לקראת אודישנים לפסטיבל מוזיקה בינלאומי ומשקיעים את כל זמנם בחזרות, מתוך תקווה שהניצחון בתחרות יאפשר להם להשפיע ולשנות את המציאות סביבם.

משחק: ולאד דובינסקי, אדוארד חמלניצקי, זורה קרטולישבילי, רנאט חסנוב

בימוי: רומן שומנוב          מפיק: איתי תמיר - לילה סרטים


שרוכים      

הקשר המורכב בין ראובן, אב מזדקן ובנו גדי, בעל הצרכים המיוחדים עומד במרכז הסרט. האב נטש את הבן בעודו ילד. כיום לאחר מות אימו הבן עובר לגור בבית אביו. כליותיו של ראובן קורסות והוא זקוק להשתלה. גדי רוצה ומוכן לתרום לאביו כליה אולם הרשויות מסרבות לקבל את נכונותו לתרום. גדי חושש לאבד גם את אביו מתקומם ומחליט להאבק על זכותו להציל את אביו.

משחק: דב גליקמן, נבו קימחי

בימוי: יעקב גולדווסר       תסריט: חיים מרין      הפקה: מיכאל רוזנבאום, מרק רוזנבאום


עירום 

מצבה הנפשי של אליס תורג'מן, כוכבת עולה בשמי הספרות, מדרדר בעקבות חזיונות אונס פולשניים שמערערים את שלוותה. מולה גר זיו, תלמיד תיכון ומוסיקאי מחונן. המפגש בין שתי הדמויות ימחיש כיצד משברים הם מנוע להרס וגם לצמיחה, לאלימות וגם לחסד. 

משחק: לליב סיון, בר גוטפריד

בימוי: ירון שני         הפקה: סער יוגב, נעמי לב ארי



הד          

אבנר חושד שאשתו, אלה, מנהלת רומן עם גבר אחר. במקום להתעמת איתה הוא מתחיל להקליט בסתר את שיחות הטלפון שלה ומקבל אישור לחשדותיו. כאשר אלה נהרגת בתאונת דרכים אבנר מתחיל להאזין לשיחות שוב ושוב ושוקע בחיפוש אובססיבי אחרי זהות המאהב. תוך כדי חיפוש הוא מגלה אלה אחרת שונה מהאישה שהוא חשב שהכיר. 

משחק: יעל אבקסיס, יורם טולדנו, גורי אלפי, צחי הלוי, עליזה רוזן

בימוי: עמיקם קובנר, אסף שניר       הפקה: יונתן פארן, קרן מיכאל


עכו חלומות        

עזאם, במאי תאטרון ערבי תושב הגליל, מביים בעכו מחזה אוטוביוגרפי המתרחש בשנת 1947. הוא בוחר לבצע היפוך תפקידים כחלק מהרעיון שעומד מאחורי ההצגה ומחליט ללהק יהודים לתפקיד הערבים וערבים לתפקיד היהודים. לאורך החזרות על ההצגה נאבק עזאם בכוחות קיצוניים המנסים למנוע ממנו להעלות על הבמה את סיפור חייו. ההצגה מעולם לא מועלת והסרט שעוקב ומתעד את העבודה על המחזה הוא העדות היחידה לסיפור חייו של עזאם.

משחק: לירז צ'רכי, היית'ם עומרי, דני וקסמן 

בימוי: דני וקסמן       הפקה: ג'יראס קופטי, טוני קופטי


פרה אדומה       

בני, בת 17 יתומה מאם מינקות ובת יחידה ליהושע- משיחיסט ימיני קיצוני. סמוך לפטירת סבתהּ האהובה של בני, נולדת עגלה אדומה כשרה. מציאת העגלה מהווה עבור יהושע אות וסימן לתחילת בניין ביהמ"ק השלישי ובני מוצאת עצמה נקשרת ודואגת ליצור המתוק והגשמי, עליו מושלכת משמעות הרת גורל. הקשר בין בני ויהושע קרוב במיוחד ועומד במבחנים רבים לאורך הסרט אך כשבני מתאהבת ביעל, 19, בת שירות לאומי, היא מגיעה לנקודת אל-חזור.

משחק: אביגייל קובארי, מורן רוזנבלט, גל תורן

בימוי: ציביה ברקאי          הפקה: איתי תמיר


פרא אציל

 אלי, נער דעתן בן 15, סובל מהפרעות אכילה, וכמעט הכל בחייו מועד לפורענות. הוא מתגורר בשכונת הארגזים עם אמו הביולוגית ובעלה, זוג נרקומנים בגמילה. אלי נקרע בין דאגתו לאמו ובין רצונו לגור עם אביו, אומן מעט תמהוני ומהורהר, פילוסוף רחוב, חריג בנוף המקומי של השכונה. באווירה המתפקעת מיצרים ואלימות של דרום תל אביב, דבר אינו נשאר בממדיו הטבעיים. למרות ניסיונותיו הנוגעים ללב של אלי להיות המבוגר האחראי, סכסוך שפחתי קטן מתפתח לטרגדיה שעיוורון ותאוות נקם משחקים בה תפקיד מרכזי..

משחק: אלון אבוטבול, נוה צור, ליאת אקטע

בימוי: מרקו כרמל     הפקה: שי אינס, ליאת אקטע, דנה פרנר


הרפתקה בשחקים

חייו של יותם בן ה 13 אינם פשוטים: לפני שנים ספורות איבד את אביו, יש לו נטייה להתקפי אסטמה ועכשיו אימו הדאגנית החליטה שהם פותחים דף חדש בבאר שבע. יותם מתיידד עם בת כיתתו נועה. השניים אוהבי מטוסים ומגלים במגרש גרוטאות מטוס נדיר, מסתבר שהוא מטוס הקרב הראשון של חיל האוויר. הם מחליטים לשפץ את המטוס יחד בתקווה שבעזרתו של מוריס כהן, קשיש מתבודד ומומחה למטוסים, הם יסיימו את המשימה בזמן למפגן האווירי של יום העצמאות. 

משחק: אמיר טסלר, הילה נתנזון, אריה צ'רנר

בימוי: ליאור חפץ       הפקה: חיליק מיכאלי



צילום סטילס "הבלתי רשמיים": ענר גרין