קרן הקולנוע הישראלי
ע. ר. 58-015-103-3
קרן הקלנוע הישראלי

פסטיבל הקולנוע הבינלאומי ברלין

סרטה של ציביה ברקאי, "פרה אדומה" יוקרן בהקרנת בכורה עולמית בפסטיבל ברלין במסגרת ג'נריישן 14+ המוקדשת לסרטים העוסקים בילדים ונוער.

פרה אדומה מתרחש בהתנחלות שבמזרח ירושלים ומלווה את מסעה של בני, 17, יתומה מאם מינקות ובת יחידה ליהושע- משיחיסט ימיני קיצוני, ברגעים הקריטיים בהם היא עתידה לעצב את תודעתה- הדתית, המינית והפוליטית
סמוך לפטירת סבתהּ האהובה של בני, נולדת עגלה אדומה כשרה. מציאת העגלה מהווה עבור יהושע אות וסימן לתחילת בניין ביהמ"ק השלישי ובני מוצאת עצמה נקשרת ודואגת ליצור המתוק והגשמי, עליו מושלכת משמעות הרת גורל.

הקשר בין בני ויהושע קרוב במיוחד ועומד במבחנים רבים לאורך הסרט אך כשבני מתאהבת ביעל, 19, בת שירות לאומי, היא מגיעה לנקודת אל-חזור. כשברקע האירועים הולכים ומתלהטים, בני מנסה ברצון נואש ליצור לה וליעל בועה משלהן, אך כטבען של בועות, גם זו מתפוצצת...

זהו סרטה העלילתי המלא הראשון של ברקאי, בוגרת ביה"ס סם שפיגל לקולנוע וטלוויזיה. ברקאי השתתפה בעבר בתכנית הכשרונות של פסטיבל ברלין, Berlinale Talents וסרטה הקצר "ויקה" הוקרן במסגרת הג'נריישן בפסטיבל ברלין 2006.

הסרט הופק על ידי איתי תמיר, לילה סרטים.

עם: אביגיל קובארי בתפקיד בני

גל תורן בתפקיד יהושוע

מורן רוזנבלט בתפקיד יעל

צילום: בועז יהונתן יעקב

מועדי הקרנה בברלין:     18/2     17:00

                                    20/2     15:30

                                    23/2     13:30

                                    25/2     15:30

 

בברלינלה קלאסיקס יוקרן סרטו של אסי דיין (ז"ל) "החיים ע"פ אגפא".

בפאב תל אביבי מתנקזים בוהמיינים, אנשי עסקים, מכורים לסמים, תיירים, חיילים, כולם בודדים ואבודים. כל הסממנים המיתולגיים  והקונפליקטים של החברה הישראלית נמצאים כאן: יהודים\ערבים, אשכנזים\מזרחיים, קצינים שוביניסטים ומאצ’ואיסטים מול חבורה אדישה של בליינים. סופו של הלילה שבמהלכו מתרחש הסרט הוא אלים ואפוקליפטי.

החיים עפ אגפא יצא ב 1992 ויוקרן בפסטיבל ברלין מעותק דיגיטאלי משחוזר.

שחזור העותק נעשה על ידי סינמטק ירושלים בשיתוף עם סרטי יונייטד קינג ובתמיכת קרן הקולנוע הישראלי.

ב 1993 זכה הסרט בפסטיבל ברלין בציון לשבח.

עם: גילה אלמגור, שולי רנד, שרון אלכסנדר, אביטל דיקר, עירית פרנק, שמיל בן ארי, דני ליטני

כתב וביים אסי דיין

מפיקים: יורם כסלו, רפי בוקאי, אסף אמיר

צלם: יואב קוש

מועדי הקרנה בברלין: 19/2     21:30

                               25/2      19:00

 

מנהל קרן הקולנוע הישראלי יקבל במסגרת הפסטיבל פרס אות הוקרה מיוחד "הברלינלה קאמרה"

מנהל הפסטיבל והנהלת פסטיבל הסרטים הבינלאומי בברלין הודיעה על הענקת הפרס המיוחד "הברלינלה קאמרה" , למנהל קרן הקולנוע הישראלי כתריאל שחורי ולקרן שהוא עומד בראשה. הפרס יוענק לשחורי בטקס מיוחד שיתקיים  במהלך פסטיבל הסרטים בברלין והוא ניתן כהוקרה על תרומתו לקידום הקולנוע הישראלי ולתרומה לקולנוע העולמי ובמיוחד לקולנוע האירופאי.

נימוק נוסף להענקת הפרס הוא העמידה של שחורי על חופש היצירה.

פרס ה"ברלינלה קאמרה" ניתן בעבר ליוצרי קולנוע בולטים בעולם דוגמת איזבלה רוסוליני, ג'ודי פוסטר, קלינט איסטווד, סידני פולק ואחרים.

שחורי אמר כי קבלת הפרס היא הכרה בקולנוע הישראלי המתחדש ובקהיליית הקולנוע הישראלי. הוא ציין כי השנה החולפת הייתה שנת שיא לסרטי קרן הקולנוע הישראלי: למעלה ממיליון צופים הגיעו לבתי קולנוע בישראל לצפות בשוברי הקופות שהופקו בסיוע קרן הקולנוע הישראלי דוגמת "מכתוב", "פיגומים", "פוקסטרוט" "געגוע" ואחרים.

בשנה שעברה זכה שחורי בפרס הוקרה מיוחד בפסטיבל הסרטים היוקרתי והמיוחד, פסטיבל טלורייד בארה"ב. הפרס הוענק לשחורי כהוקרה על תרומתו לענף הקולנוע בישראל ובעולם וכן כהערכה לאיכות המיוחדת של הסרטים הישראלים ששחורי היה שותף בעידוד ובתמיכה בהפקתם. 

טקס הענקת הפרס יתקיים ב 20/2.


 

פסטיבל ברלין יתקיים מה 15 - 25 לפברואר.