קרן הקולנוע הישראלי
ע. ר. 58-015-103-3
קרן הקלנוע הישראלי

איך כותבים קומדיה מצליחה?

אירוע מיוחד ליוצרי קולנוע המוקדש לכתיבת קומדיות

"היכולת שלך לצחוק בקול רם היא ההוכחה שיש לך נשמה משובחת" ז'אן קוקטו

במסגרת פסטיבל או לה לה! לקומדיות צרפתיות המתקיים השנה זו הפעם הרביעית נערוך במכון הצרפתי מפגש מיוחד ליוצרים שיעסוק בכתיבת קומדיות. ד"ר אבנר שביט מבקר הקולנוע של וואלה יארח שלושה תסריטאים שאחראים על כתיבתם של להיטי ענק. מצרפת יגיעו שניים מהתסריטאים הבולטים כיום גרגואר וינרון ובנואה גרפין ואת הקולנוע הישראלי החדש ייצג התסריטאי והבמאי הישראלי איציק קריחלי. במפגש נבדוק מהם היסודות של כתיבת קומדיה ואיך בונים קומדיה מצליחה.

הרעיון למפגש עלה בעקבות ההצלחה האדירה של קומדיות צרפתיות לסוגיהן בשנים האחרונות בישראל. זוהי יוזמה משותפת של קרולין בונה מנהלת פסטיבל או לה לה!, קרן הקולנוע הישראלי והמכון הצרפתי בישראל. האירוע מתקיים כחלק מעונת ישראל צרפת 2018.

גרגואר וינרון הוא השותף הקבוע ליצירה של הבמאי לורן טיראר וכבר ביקר בישראל פעמיים עם סרטיהם "ניקולא הקטן" ו"מולייר", הפעם הוא מגיע עם סרטם החדש "שובו של הגיבור" בכיכובם של ז'אן דוז'רדן ומלני לורן שיפתח את הפסטיבל השנה. בנוסף לסרטיו המשותפים עם טיראר וינרון כתב השנה סרט שונה בסגנונו עבור התסריטאית מריון ורנו. מלבד סרט הפתיחה שיוקרן בסינמקים של תל אביב, ירושלים, חיפה, שדרות וגם בסביון, סינמטק תל אביב יערוך הקרנה מיוחדת מעותק 35 מ"מ לסרטו של וינרון "מולייר" בכיכובו של רומן דוריס. סרטיהם של טיראר ווינרון מתאפיינים בהפקות גדולות ומרשימות עם מיטב הכוכבים הצרפתיים, הסרטים זכו להצלחה רבה בצרפת, "ניקולא הקטן" הגיע בצרפת ל-5.5 מליון צופים וסרט ההמשך "החופשה של ניקולא הקטן" הגיע ל-2.2 מיליון צופים. סרטיהם הופצו מסחרית בהצלחה במדינות רבות בעולם כולל בישראל.

בנואה גרפין הוא מורה בכיר לתסריטאות בלה-פמיס בית הספר הנחשב ביותר בצרפת לקולנוע. הוא כתב מספר סרטים שהצליחו בצרפת ושניים מהם הוא גם ביים בעצמו.

איציק קריחלי הוא התסריטאי של להיט הענק "הלהקה האחרונה בלבנון" שמשך 340,000 צופים לבתי הקולנוע בישראל. את הסרט הוא ביים יחד עם בן בכר והוא משחק בו את אחד התפקידים הראשיים. לאחרונה פורסם שהסרט יזכה לרימייק הוליוודי שיקרא "הלהקה האחרונה בבגדד". קריחלי עובד כעת על גרסה טלוויזיונית לסדרה המבוססת על הסרט וגם על סרט חדש. קריחלי גם כתב מספר תוכניות טלוויזיה ולימד תסריטאות במכללה למנהל.

המפגש מיועד לתסריטאים, לבמאים ולמפיקים וגם לסטודנטים לקולנוע. הוא יתקיים באודיטוריום בבניין המכון הצרפתי בתל אביב. הכניסה ללא עלות ברישום מראש, מספר מקומות מוגבל.

 

 

 

 

פילמוגרפיה נבחרת של גרואר וינרון

2007 – מולייר, בימוי לורן טיראר

2009 – ניקולא הקטן, בימוי לורן טיראר

2102 – אסטירקס ואובליקס בשרות הוד מלכותה, בימוי לורן טיראר

2014 – החופשה של ניקולא הקטן, בימוי לורן טיראר

2016 – להתאהב מעל הראש, בימוי לורן טיראר

2018 – שובו של הגיבור, בימוי לורן טיראר

2018 – Bonhomme de Marion Vernoux

2019 – Jusqu’au Bout du Monde de Jean-Pierre Jeunet

 

פילמוגרפיה נבחרת של בנואה גרפין כתסריטאי

2010 – De vrais mensonges de Pierre Salvadori

2012 – Trois mondes de Catherine Corsini

2012 – Quand je serai petit de Jean-Paul Rouve

2013 –Cookie de Léa Fazer

2016 –Encore heureux     

2016 – Bienvenue à Marly-Gomont de Julien Rambaldi

2017 – Ouvert la nuit d'Édouard Baer

2018 – En liberté ! de Pierre Salvadori

 

יום שישי 16.11 בשעה 12:00

המכון הצרפתי בישראל, אודיטוריום, שד' רוטשילד 7 תל אביב

לאישור הגעה ולפרטים נוספים ניתן לפנות למייל mor.sbpr@gmail.com